Vystoupení na regionálním sněmu ODS Vysočina - 9.11.2013

11.11.2013

Jeden panovník středověké Itálie trpěl utkvělou představou a úzkostí z toho, že ho někdo otráví. Tak si opakovaně podával dávky jedu v malém množství, aby si jeho tělo zvyklo a stalo se imunní. Než se tak stalo zemřel na selhání vnitřních orgánů. 

Dámy a pánové,

jeden panovník středověké Itálie trpěl utkvělou představou a úzkostí z toho, že ho někdo otráví. Tak si opakovaně podával dávky jedu v malém množství, aby si jeho tělo zvyklo a stalo se imunní. Než se tak stalo zemřel na selhání vnitřních orgánů.

S naší stranou se již delší dobu děje něco podobného, otravujeme se vlastními jedy typ Rittig, Janoušek, Bém, Hrdlička a mnoho dalších. Sbírka jak z katedry patologie.

To že jsme po těchto volbách přežili, tedy dostali se do parlamentu je podle mne zásluhou hlavně dvou skutečností. Začali jsme konečně identifikovat a odmítat jedované a otrávené zvykové právo kmotrů a klientelistů. Do čela se postavila, jako už v dobách nejtěžších opakovaně, paní Miroslava Němcová. Více než 26tisíc preferenčních hlasů, více, než kterýkoli levicový vůdce, to je úspěch, to je přesvědčivý projev důvěry a respektu voličů a zásadní pomoc celé ODS. Zdravím rozumem to zpochybňovat nelze.

Jsme ideově vyprahlí, odklonilo jsme se od té pravé pravicové ideologii. Kdo se setkal  s živým  voličem na ulici  v předvolební kampaní,  ví  že je  to totální nesmysl, tedy  velmi diplomaticky  řečeno. Lidem zdaleka nejde o nuance programu, ale nevěří nám, jako odeesákům, lidem.  Globálně nemáme jejich důvěru, značka ODS je ušpiněná.  A po některých smutných kapitolách a obdobích temna z historie ODS  se ani nedivím.  Který odstavec, bod, věta,  v našem programu  je tak osudově, tak  fatálně málo pravicová? Ukažte mi jí!

Každá krize je očistná. Neříkám to poprvé, protože to bohužel není první příležitost, o to naléhavěji. Každá krize je očistná, ale to jen tehdy, když začněme věci, jevy a lidi kolem nás nazývat pravými jmény a přeneseme, ještě větší zodpovědnost a racionalitu především do personální politiky. To je alfa i omega.

To znamená pozitivně tvořit mít vizi, ale taky se dokázat argumentačně vymezit vůči dekadentním demagogům Klausovského typu a podrazákům, jako např. těm, kteří v týden před volbami kampani doporučovali v regionálním tisku, jako členové ODS, volbu jiné strany a kritizovali řádně zvolené regionální vedení. Škoda, že jim nevydržela zdrženlivost, se kterou ignorují jakékoli aktivity, ať už jen účast, nedej bože práci pro ODS. Jakou cenu má naše ano, pokud bychom, nedokázali také říci rázné ne. Slušnost není slabost, ale opak odvahy je zbabělost. Važme si času a své práce a motivace a proto netolerujme lenochy a pomstychtivé zhrzence.

Nejstarší západokřesťanský řád, řád Benediktínů žil podle hesla : ora et labora. Modli se a pracuj a dokázal velké věci.  Nám doporučuji  podobné: habeo bonum et labora. Chovej se slušně a pracuj.  Trpělivě a odvážně. To bude stačit. Pak budeme mít naději, že se dočkáme lepších časů.