Titul nejlepší víno odrůdy Chardonnay na světě získal Josef Chromý, ze Žďáru nad Sázavou

03.11.2013

Nejprestižnější mezinárodní soutěž vín je Decanter World Wine Awards. 

Nejprestižnější mezinárodní soutěž vín je Decanter World Wine Awards. Vína oceňuje mezinárodní odborná porota a výsledky jsou presentovány v nejznámějším vinařském časopise, který je vydáván v téměř 100 zemích světa.

V letošním ročníku hodnotitelé vybírali z více než 14 tisíc vzorků vín z 52 zemí světa, které byly  tradičně rozděleny do32 kategorii podle odrůdy, původu a cenové hladiny.

Titul nejlepší víno odrůdy Chardonnay na světě získal Josef Chromý, ze Žďáru nad Sázavou.

Ne, nezbláznil jsem se. Je to tak, že Pepík Chromý utekl jako 19letý z komunistického Československa v roce 1950. Joe, jak ho oslovuje rodina a přátelé žije více než 60 let na Tasmanii v Australii. Jeho životní příběh je jako hollywoodského filmu. Po tříměsiční plavbě vystoupil na břeh jako imigrant neznalý jazyka, zcela bez prostředků. Ale mladý, zdravý a pracovitý a čerstvě vyučený řezník šel trpělivě za svými sny. Dnes je jeden z nejváženějších občanů  Launcestonu, správního střediska státu  Tasmania. Když tuto zemi navštívila anglická královna Alžběta II., tak s ním povečeřela. Užívá si zaslouženého důchodu, ale zahálet nedokáže, spolu se svoji rodinnou se stará o svoje milované vinice.

Nikdy nezapomněl na svoji rodnou zem a město. Jeho vína jsou rozděleny do  tří základních serii, kterou jsou pojmenovány Pepik, ZDAR a Josef Chromý. Ano, náš rodák přenesl název našeho města na etiketu vín světové kvality. Vlastně té nejlepší světové kvality, protože letošní rok má nejlepší Chardonnay na světě náš Josef Chromý! Gratulujeme! MUDr. Radek Černý

1. Vína z Tasmánie nesou onačení ZDAR, Josef Chromý a Pepik.

zdar chromy pepik

2. I ve svém věku a po těžké nemoci je  Josef Chromý stále plný sil a optimismu.

pan Chromý