Předvolební

07.10.2021

Když hodíte žábu do vřelé vody, vyskočí z ní ven okamžitě. Když ji hodíte do studené vody a budete teplotu pomalu zvyšovat, žába nevyskočí, jako by si říkala, aspoň se prohřeju, …už to trošku pálí, ale to přeci nevadí, to se dá vydržet … až se na konec uvaří. Tato poučka vycházející ze staré bajky, aplikovaná na současnou společnost spočívá v tom, že hodně lidí nemá schopnost a pokoru si uvědomit a přiznat, že jsou manipulování. Že už delší dobu se nacházejí v roli postupně vařené žáby. Že je nejvyšší čas vyskočit z kotle, nebo už bude pozdě.  Stále platí, že přesvědčit někoho o tom, že je klamán, je mnohem těžší, a to nesrovnatelně, než ho jen oklamat  

Občas na mne jak mámivé bludičky svitnou předvolební plakáty současných vládních stran. „Zvýšili jsme důchody! Přidali jsme státním zaměstnancům! Přidáme plošně všem!“  To je hezké, tak to má být. Komu by se to nelíbilo? Chybí tam aspoň malým písmem dodatek pod čarou, že je to na dluh s úrokem. To dokáže každý blbec rozdávat na dluh, ale takového blbce by i sedlák hnal z gruntu, kdyby debužíroval a rozdával kumpánům z osiva na příští rok a vybitého stáda skotu. Ty přídavky neplatí dnešní pracující z daní, ale to je půjčka bez souhlasu od našich dětí a vnuků, kteří nás oprávněně zatratí, až budou muset splácet naše manko.  Kdyby jenom to, ale zvýšené příjmy obyvatelstva bohužel reálně a dlouhodobě nezvýší životní úroveň. Vláda odborníků (na zájmy Agrofertu u nás i v EU) není schopná řešit systémově a komplexně, bez falešného populismu ekonomické výzvy doby. Tak se fofrem roztáčí inflační spirála. Kdo si nevšiml, že raketově letí vzhůru ceny elektřiny, plynu, všech materiálů a potravin, či služeb? Tak si voliči zvykejte na smažák za 190, a bude hůř.

Jedním z předvolebních slibů vlády v roce 2017 bylo snížení výdajů na státní aparát, efektivní a digitální stát. Opak je pravdou, a rekordní je nárůst počtu státních úředníků. Zřizují se další místa a úřady, kvůli šílené byrokracii.  Dle ukazatele výkonosti veřejného sektoru Světového ekonomického fóra zaujala ČR 99. místo z celkově 141 hodnocených zemí. Oproti roku 2016 jsme se propadli o 34 míst, největší pokles v EU. Nebo v délce vyřizování stavebního řízení jsme 157. na světě, hned za Kamerunem. Sorry jako.     

Jako lékař si při letošních volbách vzpomenu na 33 tisíc mrtvých na Covid19 a další tisíce obětí jiných diagnos, kterým se nedostalo včas řádné vyšetření a léčba. Muselo jich být tolik? Nemuselo, kdyby premiér, který se cynicky korunoval za „best in covid “ zcela neselhal jako krizový manažer. Vláda brzy ztratila to nejcennější – důvěru občanů, skrze totálně zmatečné, často protichůdné a každodenně měnící se nařízen. Nepřipravenost, pohrdání, zmatky a pak hanebné kšeftíky, kdy ministerstvo vnitra nakupovalo jeden respirátor za 777 Kč od společnosti s tajnými vlastníky. Za rok se vystřídalo 5 ministrů zdravotnictví, atd., atd.  

Volit znovu takovou holdingvládu, protože ostatní kandidáti mají chyby je jako, když jednomu nenalejí řádně vychlazené pivo, tak se raději jde s napít ze záchodové mísy.

Doufám, že letošní podzim už bude bez pohrom. Bez Covidu a bez STBabiše.

Ano, a pak bude líp!