21.květen – Evropský den obesity

14.09.2012

Podle odhadů trpí více než polovina obyvatel Evropy nadváhou či obezitou. I když ji lidé často vnímají jen jako něco, co ovlivňuje vzhled těla a sebedůvěru, je jasné, že nadváha má nepříznivý dopad i na naše zdraví. 

Obezita a pohybový aparát.

Nadváha mechanicky zatěžuje nosné klouby a páteř. Přispívá k jejich časnějšímu a výraznějšímu opotřebení. Důležitou součástí léč by a prevence obezity je přiměřená pohybová aktivita. Přiměřená, znamená individuálně přizpůsobená míra kvantity a kvality pohybu. Co se týče kvantity, je třeba se vyvarovat jakýchkoli extrémů, jednorázových výkonů a přetížení. Optimální je pravidelný pohyb, spíše častěji po menších dávkách, nejlépe jako součást pevného režimu dne Například zjistíte, že do práce se dá dojít pěšky, nebo si zvyknete na pravidelné procházky se psem. Z hlediska kvality je při opotřebení nosných kloubů výhodnější jízda na kole nebo plavání, než dlouhá chůze, či běhání.  Je to pohyb plynulý, bez nárazů, kdy je zapojeno více svalových skupin. Taktéž zátěž váhou těla je mírněna sedem na bicyklu, nebo při plavání podle pravidel Archimedova zákona – jako těleso ponořené do kapaliny.

Podstatou artrózy je ubývání chrupavky z povrchu kloubních ploch a je principiálně neléčitelná. Jakmile jednou chrupavka chybí, nová nenaroste nikde na světě. Občas v ambulanci použiji takový příměr, že když vám vypadne druhý zub, třetí vám již nenaroste. Jediným řešením těžkých nálezů, které umožňuje návrat pacientů do běžného života je u nosných kloubů totální endoprotéza, čili náhrada kloubem umělým. I v tomto případě hraje obezita důležitou negativní roli. V době ještě nedávno minulé se obézním pacientům primárně odmítala operovat náhrada kloubů. Dnes tomu tak není, ale je jasné lékaři a většinou i pacientovi, že nadváha je výrazný rizikový faktor. Už při operaci není snadný operační přístup k postiženému kloubu a tím náročnější jeho výměna. Rizikové je hojení rány s tlustou vrstvou podkožního tuku. Obtížnější je rehabilitace. Materiál, ze kterého je vyroben umělý kloub má také své limity a životnost náhrady se přetěžováním nadváhou zkracuje.

Ve své ambulanci se taktéž zabývám problematikou osteoporózy, tedy řídnutím kostí. Základními typy je senilní stařecká osteoporosa a postmenopauzální odvápnění kostí u žen. U žen několik let po přechodu, kdy odpadne ochranný vliv estrogenů – ženských pohlavních hormonů na kvalitu kostí, může výrazněji klesnout hustota kostí, což je stav nebezpečný zvýšeným rizikem zlomenin. Víte, jak vypadá typická riziková pacientka? Je hubená! V tukové tkáni tlustých žen jsou produkovány v malém množství ženské hormony, takže onen „přechod“ není tak prudký a rychlý. U starých pacientek je typická a velmi závažná zlomenina krčku stehenní kosti. A co se týče úrazového mechanismu, věřte tomu, že při pádu je nebezpečnější náraz přímo na kost pod kůží, než tlumený dopad do měkkých tukových polštářů typicky ženských partii těla. Např. hubené japonské babičky si musejí vypomáhat a používají speciální tlumící polštáře, všité přímo do oděvu na patřičné části těla. Ale tuto souvislost berte jen jako pověstnou vyjímku potvrzující pravidlo, že z hlediska ortopedického je nadváha nebezpečná a škodlivá.