Slovo dělá hejtmana
V předminulém čísle novinek jsem referoval o diskusi na lednovém zastupitelstvu Kraje, která vzplála v bodě hodnocení aktivity spolupráce se 6 partnerskými regiony za rok 2020. Žádal jsem Radu Kraje o zamyšlení, resp. revizi smluvních vztahů. Aby Kraj rozvíjel partnerství aktivní, přínosná a naopak, aby se očistil od prázdných schránek bez obsahu, které ještě k tomu nepřímo legitimizují totalitní režimy. Např. v memorandu s provincií v totalitní ČLR se hovoří o „důvěrném partnerství a vzájemném respektu“. Pan hejtman Schrek slíbil, že se touto záležitost bude rada zabývat.
Slovo dodržel, a už v programu jednání březnového zastupitelstva byl zařazen koaliční návrh na ukončení spolupráce s Čínou a dočasném přerušení vztahu s Běloruskem. Jak to probíhalo? Diskusi zahájil kolega z ANO, který položil na stůl argument proti vypovězení, že „nás obklopují výrobky z Číny, a že má počítač z Číny“. No a co na tom? Já mám spodky z Bangladéše a netrvám na memorandu o spolupráci, jsem mu neopověděl. Další bojovník z ANO varoval, že „zavíráme dveře a poškozujeme firmy které vyvážejí do Číny“. Japato, že nemáme ještě uzavřené desítky partnerství se všemi státy, kam naše podniky vyvážejí? Nebo Čína je něco extra? Další ANO zastupitel vztyčený na barikádě obrany respektu a důvěry ke komunistickému režimu hřímal, že se to nebude líbit čínským vlastníkům našich podniků. To je taky podivný argument. Ve Žďáře máme např. významné zaměstnavatele, jako Cooper Standard nebo Teleflex ve vlastnictví amerických investorů, a nemuseli jsme čelit tlakům na uzavření družby se státem Michigan. A Žďas, to je pro Žďáráky srdeční záležitost. Vždyť tahle fabrika byla porodníkem města Žďár nad Sázavou. Letos slaví kulatiny, sedmdesátku. Bez jeho založení by nebylo okresní město, ale dvě dědiny sedláků, řemeslníků a drobných podnikatelů. Ale Žďas v Čínských rukou nevzkvétá. Např. v éře platného krajského partnerství, od roku 2014 do letoška, propustil 794 zaměstnanců, zhruba jednu třetinu. Před dvěma lety ohlašoval směšný mužíček v roli mluvčího špatného prezidenta našeho státu dohodnutou investici 8mld do stavby nového závodu. Že se oproti plánu zatím nekoplo do země, snad už nepřekvapí. Diskutujícím komunistům zářili oči, když obdivně vyprávěli o tom, jak je to velká země, že její provincie a města mají více obyvatel než celá ČR a nehraným opovržením prohlásili jednání za politikaření, a že to neprospěje obyčejným lidem. Pak titul „obyčejní lidé“, zazněl ještě opakovaně, načež jsem se zeptal, zda-li to také byli obyčejní lidé, které soudruzi po tisících zmasakrovali na Náměstí nebeského klidu, nebo které je nutné “převychovat“ v koncentračních táborech, atd. Věcně a argumentačně svěží příspěvky podporující koaliční návrh přikládali kolegové od Pirátů. Ještě z lavice ANO dopadl návrh na stažení bodu z jednání, protože teď je doba covidová. Docela symbolické, když víme odkud se k nám infekce rozšířila.
Po závěrečném shrnutí pana hejtmana se přistoupilo k hlasování. Čtyři zastupitelé nehlasovali. Pro vypovězení memoranda nebyli komunisté, bývalý komunista exhejtman a anonisté. Což mě potvrzuje, že přijaté rozhodnutí bylo správné.
Ať Vás život nebolí!