PC pedobarografie

26.09.2020

Unikátní přístrojové vybavení v podiatrickém centru

Při ortopedické ambulanci MUDr. Radka Černého funguje certifikované podiatrické pracoviště, které je určené pro komplexní péči o nohy. Nově využívá i možnosti moderní počítačového pedobarografického vyšetření.

 

O co se jedná?

To je deska mnoha miniaturních sensorů a počítačové vyhodnocení, které je schopné precizně analyzovat a zhodnotit tlakovou zátěž jednotlivých segmentů plosky nohy. Jak staticky při stoji, tak v dynamické analýze chůze. Lze hodnotit velké množství naměřených parametrů souvisejících i se stabilitou celého těla

Jak velký přínos to je k zavedené praxi? Předpokládám, že je to výrazný kvalitativní posun v možnostech vyšetření? 

I v podiatrii jsou nejdůležitější znalosti a zkušenosti. Musíte vědět, jak nohy fungují, resp. proč nefungují, a jak ovlivňují celé tělo.  Až poté je přístroje. Jsou dobrým pomocníkem, které vám mohou usnadnit vyšetření, potvrdit nebo zpochybnit diferenciální diagnostiku a závěr. Ale samotné by neměli praktický význam. Hlavně se musíte neustál vzdělávat.  

Takže Vám to usnadní a zrychlí provoz ambulance   

Ne tak docela. Záleží, jak si ve své praxi nastavíte poměr kvantity, za kterou platí zdravotní pojišťovny a kvality, která je moc nezajímá. Např. někteří kolegové v ortopedické ambulanci nemají ani ultrazvuk, což je podle mne dnes nepodkročitelný standard. Při většině ortopedických obtíží ho nepotřebujete. Jsou ale diagnosy, které prostým klinickým vyšetření – pohledem, pohmatem, atd. , nezjistíte. Oteklé koleno poznáte na první pohled, ale oteklý kyčelní kloub jenom na ultrazvuku, což j důležité zvláště u dětí, atd.  Jenomže vysoká investice do přístroje se vám dlouho a těžce vrací, vyšetření zdržuje. Tak je jednodušší ošetřit a vykázat za stejný čas větší kvantum pacientů a v případě potřeby odeslat k objednání sono vyšetření na rtg pracoviště. Víc vyděláte, ale… V běžné ortopedické praxi si u problematiky nohou vystačím s prostým světelným plantoscopem. Vyšetření na digitální desce si reservuji pro podrobné podiatrické vyšetření, na které si klienty obvykle zvu mimo hlavní ordinační hodiny, aby bylo více času, protože je to docela náročné. Takže mě to vlastně zdržuje od snadnějšího příjmu a další více než stotisícová investice se těžko vrátí. Ale je to moje dobrovolné rozhodnutí, je to taková forma boje proti vyhoření

Co ještě chystáte nového na poli podiatrie ve Žďáře ?

Jak už jsem řekl, nejdůležitější je kontinuální vzdělávání. Časem jsem přišel na to, že dobrá forma sebevzdělávání je přednášet ostatním. Novinkou pro příští rok je, že po několikaletém úsilí certifikovalo MZ ČR Kurz funkční diagnostiky nohy. Je to hlavní zásluha dvou špičkových magister fyzioterapie, které mne přizvali ke spolupráci. Kurz bude mít dva moduly po 4 dnech, zakončený zkouškou. A přímo ve Žďáře, pořádám v listopadu podiatrické setkání. Těší mne, že přijali pozvání elity svých oborů: předseda podiatrické společnosti MUDr. Koliba, předseda sekce chirurgie nohy MUDr. Filip, předseda protetické společnosti MUDr Krawczyk, špičková diabetoložka z FN Motol, MUDr. Piťhová, nebo mistryně světa ve skoku o tyči, dnes skvělá fyzioterapeutka Mgr. Rybová, dříve Hamáčková. Těším se, na odbornou diskusi, výměnu zkušeností, ale i na to setkávání s kolegy, se kterými spolupracuji, nebo které rád poznám. Jen, aby nám to covid nepřekazil.

Děkuji za rozhovor.